bmw 918408 1920Instalacje LPG w samochodach stają się w Polsce coraz popularniejsze i nie są już nowym zjawiskiem. Instalacje gazowe w samochodach w przeszłości miały wielu przeciwników, jednak rozwój technologii, jakości montażu oraz zmniejszenie awaryjności instalacji sprawił, że coraz większa liczba użytkowników samochodów przekonuje się do tego rozwiązania dzięki czemu instalacje gazowe stają się jeszcze popularniejsze i jeszcze chętnie instalowane w samochodach.

 

Zalety i wady montażu instalacji gazowej w samochodzie

Jakość instalacji gazowej zdecydowanie wzrosła, ewoluowały sposoby montażu, dzięki czemu nowoczesne instalacje są w pełni bezpieczne oraz dostosowane do nowych modeli samochodów. W poniższym artykule postaramy się zastanowić, czy warto zakładać instalację LPG w samochodzie osobowym. Zobaczmy więc :

Zalety instalacji LPG w samochodzie osobowym 

Myślę, że gdyby spytać kierowców korzystających z samochodów wyposażonych w instalację LPG, to każdy z nich podałby różne zalety takiego rozwiązania. Z pewnością jednak jeden argument pojawiłby się u każdego z nich, mianowicie chodzi o oszczędności. Argument finansowy jest głównym pretekstem dla którego kierowcy decydują się na instalację LPG w swoim samochodzie. I nie chodzi tutaj jedynie o kierowców prywatnych, którzy instalują gaz w swoim prywatnym samochodzie. Podobne rozwiązania stosują firmy transportowe, korporacje taksówkarskie czy logistyczne - każdy potrafi liczyć, tym bardziej swoje własne pieniądze. 

Oczywiście wielkość oszczędności jest różna i zależy w dużej mierze od ilości pokonywanych kilometrów w skali roku, jednak dla potrzeb poniższego artykułu można zakładać, że średnie oszczędności wynoszą ok 40%.

Poza oczywistymi argumentami finansowymi, wielu kierowców zainteresuje się instalacją LPG z powodów czysto ekologicznych. Samochody wyposażone w instalacje gazowe emitują zdecydowanie mniej gazów cieplarnianych co bardzo pozytywnie wpływa na klimat.

Kierowcy chwalą również dobre instalacje gazowe za lepsze osiągi. Spowodowane jest to tym, że zbiornik gazu waży niewiele, dzięki czemu samochód może się lepiej “zbierać”.

Bezpieczeństwo - to kolejny powód dla którego wielu kierowców decyduje się na instalację LPG w swoim prywatnym samochodzie. Nowoczesne instalacje LPG są całkowicie bezpieczne. Nie ma ryzyka, że instalacja nam wybuchnie podczas podróż, wszystko jest odpowiednio zabezpieczone. Obecnie stosuje się w nich metalowe kolektory dolotowe i systemy zapobiegające uszkodzeniu obudowy filtra. 

Także instalacja LPG jest rozwiązaniem zarówno ekologicznym jak i ekonomicznym, co przy zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa sprawia, że jest tak często wybierana przez kierowców.

Wady instalacji LPG w samochodzie osobowym 

Oczywiste jest to, że instalacja LPG w samochodzie to nie są same plusy, ma ona również swoje minusy, które dla wielu kierowców mogą być czynnikiem decydującym i przekreślającym to rozwiązanie. 

Jeszcze kilka lat temu największym minusem i wadą zarazem instalacji LPG był brak bezpieczeństwa. Krążyły różne mity i legendy o tym, że samochody z instalacją LPG mogą mieć wyciek gazu, co w dłuższej perspektywie było bardzo niebezpieczne. Nowoczesna technologia sprawia jednak, że obecnie kierowcy zupełnie nie podnoszą tego argumentu, gdyż wiedzą, że dobrze zainstalowana instalacja LPG jest zupełnie bezpieczna. 

Największe wady instalacji LPG to jednorazowy koszt, który należy ponieść na początku oraz koszty związane z cyklicznymi serwisami tej instalacji. Jeżeli w ciągu roku nie jeździmy zbyt dużo (za poziom opłacalności podaje się 10tyś kilometrów rocznie. Jest to jednak informacja bardziej poglądowa, gdyż zależy głównie od modelu samochodu oraz preferencji kierowcy) to jednorazowy koszt oraz cykliczne koszty serwisowe sprawią, że instalacja LPG nie będzie miała sensu.

Wadą może być również ograniczona przestrzeń w bagażniku samochodu podczas instalacji cylindrycznego lub toroidalnego zbiornika wewnętrznego gazu.

Podsumowanie

Jeżeli sporo jeździsz samochodem i nie martwią Cię koszty serwisu instalacji LPG, to wystarczy, że skorzystasz z usług profesjonalnego warsztatu, który zajmuje się instalowaniem instalacji LPG, a Twój samochód zacznie oszczędzać Twoje pieniądze. 

W naszej ocenie wybór jest jednoznaczny. Instalacja LPG w samochodzie osobowym to teraz jedyne słuszne rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kalendarze trójdzielne Warszawa
Kalendarze trójdzielne Warszawa