auto szyby miniWiele mówi się o nadmiernej prędkości, która jest przyczyną większości wypadków drogowych, jednak my nie będziemy nikogo pouczali o przestrzeganiu przepisów drogowych. Dzisiaj w ramach ciekawostki pokażemy wam, jak zmienia się pole widzenia wraz ze wzrostem prędkości oraz podpowiemy, co zrobić by zadbać o dobrą widoczność szyb samochodowych.

 

 

 

Brawura i nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn wypadków, o czym mówią dane Komendy Policji nie zmieniające się szczególnie przez kolejne lata. Wielu z nas uwielbia szybka jazdę samochodem i nie ma nic w tym złego, dopóki dopasowujemy prędkość do warunków na drodze i przepisów.

Pole widzenia kierowcy

Nasze normalne pole widzenia wynosi 180 stopni lub jak podają niektóre źródła 210-240 stopni. Widzenie przestrzenne obejmuje 140 stopni, jednak do czego przydatne są nam powyższe informacje? Przede wszystkim podczas przygotowywania się do egzaminów na prawo jazdy, okulista powinien zbadać nasze pole widzenia, które nie może odbiegać od normy. Po drugie, w czasie jazdy pole widzenia znacznie zawęża się wraz ze wzrostem prędkości.

Przemieszczając się samochodem z prędkością 40 km/h nasze pole widzenia wynosi już zaledwie 100 stopni. Osiągając 75 km/h, czyli podczas jazdy w terenie niezabudowanym, nasz kąt widzenia zmniejsza się do 75 stopni. Co ciekawe, osiągając aktualne ograniczenie na autostradach, czyli 130 km/h widzimy już wyłącznie w 30 stopniowym polu! Nie trudno wyobrazić sobie jakie mogą być konsekwencje jeżdżenia z taką prędkością w terenie zabudowanym.

Jeśli chcecie dowiedzieć się, do czego jest porównywane zderzenie z samochodem z prędkością 80 i 100 km/h na godzinę oraz jak zadbać o widoczność i na drodze, zapraszamy do pełnego tekstu na naszej stronie www.auto-szyby.pl 

 

kat widzenia a predkosc

Kalendarze trójdzielne Warszawa
Kalendarze trójdzielne Warszawa