bmw 918408 1920 1Warszawa pełni funkcję stolicy państwa , ale jest również miastem z imponującą historią i intrygującą architekturą. Przyciąga nie tylko biznesmenów w sprawach zawodowych , ale także rzesze turystów. Oferuje wiele do obejrzenia, zwiedzenia i poznania a jej położenie w centrum kraju, na pięknym Mazowszu, daje doskonałe miejsce wypadowe do wycieczek po okolicy. 

 

Wycieczka samochodowa po Warszawie

Warszawa była siedzibą  królów od XVI wieku i od tego momentu uznawano ją za stolicę, chociaż oficjalne ogłoszenie tego faktu miało miejsce dopiero w 1918 roku.

Po Warszawie najwygodniej ( z pewnych względów ) przemieszczać się samochodem. Nie jesteśmy wtedy uzależnieni od komunikacji miejskiej, łatwiej nam dotrzeć w miejsca , które chcemy zobaczyć. W Warszawie jest tak dużo do zwiedzania, że decyzja od czego zacząć może przyprawić o ból głowy. Głównie ograniczać może nas przeznaczony na poznanie stolicy. Oto ( naprawdę tylko kilka) miejsc, od których należałoby zacząć:

- Stare Miasto

-Łazienki Królewskie

-Belweder ( siedziba prezydenta RP)

-Krakowskie Przedmieście

-Teatr Wielki na Placu Teatralnym

-Grób Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego

-Pałac Kultury i Nauki 

czy nieco dalej Wilanów i Ogrody Królewskie.

Warto pamiętać, że w czasie ostatniej wojny Warszawa została niemal całkowicie zniszczona i odbudowywano ją z wielkim trudem i poświęceniem .Mając to na uwadze z pewnością bardziej docenimy dzisiejszy wygląd budynków i miejsc i dbałość o nie. Klimat stolicy jest wyjątkowy , architektura nietuzinkowa – często budynki stare i zabytkowe połączone są z innymi w oryginalnych rozwiązaniach architektonicznych.

Jeżeli nie posiadamy własnego auta – dobrym pomysłem może okazać się wypożyczenie samochodu z jednej z wielu wypożyczalni działających w stolicy .Poruszamy się wtedy po mieście wg własnego planu i tempa. Należy jedynie wziąć pod uwagę duże natężenie ruchu a co za tym idzie – utrudnione parkowanie.

Jaką trasę uznać za priorytetową? Czego nie można  pominąć? Co musimy zobaczyć i gdzie być ?

Oczywiście Starówka .Odbudowana z gruzów, a tam m in .Zamek Królewski  , Kolumna Zygmunta, ciekawe kamienice. 

Łazienki Królewskie- park, który przyciąga Pałacem Na Wodzie. Kwitnie tutaj życie kulturalne- odbywają się wystawy,koncerty( np. fortepianowy przy pomniku F.Chopina), festiwale.

W ostatnich latach popularność zdobyło nowoczesne Centrum Nauki Kopernik z planetarium, na Powiślu .Ośrodek dla wszystkich niezależnie od wieku .Tutaj czas można spędzić niepowtarzalnie i wręcz twórczo.

Muzeum Powstania Warszawskiego .Jest jednym z najnowocześniejszych muzeów, cieszy się ogromnym powodzeniem wśród odwiedzających Warszawę. W nietuzinkowy sposób pokazuje dzieje stolicy  i historię powstańców- pokaz filmowy, efekty dźwiękowe.

Podróżując wypożyczonym samochodem możemy udać się poza miasto np. do Wilanowa, gdzie znajduje się rezydencja króla Jana III Sobieskiego. Pałac w Wilanowie zachwyca rozmachem, wnętrzami , dziełami sztuki i  otaczającym go ogrodem.

Pałac Kultury i Nauki- wzbudzający wiele emocji dar rosyjskiego przywódcy J. Stalina dla zaprzyjaźnionego narodu polskiego. Wrósł na stałe w krajobraz Warszawy i trudno wyobrazić sobie miasto bez niego- obecnie pojawiają się głosy, że powinien zostać zburzony- ma tylu zwolenników co i przeciwników .Budynek mieści np. basen, muzea, kino, teatr i  taras widokowy , z którego podziwianie panoramy miasta to szczególne przeżycie.

Aby wycieczce po Warszawie dodać szczyptę fantazji i wzbogacić ten czas o dodatkowe wrażenia możemy wypożyczyć zabytkowy samochód. Zwiedzanie takim autem to jednak niecodzienna przyjemność.

Jest wiele firm organizujących wycieczki po stolicy z przewodnikiem .Wybór duży, ale w tym przypadku nie będziemy panem swojego czasu i planu.

Opcja wypożyczenia zabytkowego samochodu nie jest przeznaczona wyłącznie dla turystów, również dla mieszkańców może to być pomysł na ciekawy, niebanalny weekend czy jednodniowe oderwanie się od obowiązków. Warto czasem poświęcić nieco czasu i udać się w mniej popularne miejsca , oto kilka z nich: 

-Gazownia na warszawskiej Woli(dzisiaj ul. Kasprzaka), to dwa duże , okrągłe budynki z czerwonej cegły. Gaz świetlny produkowano tam do 1978 roku.

- Miau Cafe:lokal dość wyjątkowy, gdyż stanowi dom dla kilku kotów , które będą nam towarzyszyć w chwili odpoczynku przy filiżance aromatycznej kawy. Zdecydowanie dla miłośników kotów, ale nie tylko.

-” 6 coctail „ : miejsce ekskluzywne, dla wybranych gości .Aby wejść należy otrzymać zaproszenie lub wpisać się na listę oczekujących. Cieszy się dużym powodzeniem.

- Ząbkowska na Pradze .Charakterystyczna ulica , można handlować ze stolika ( co nawiązuje klimatem do minionej epoki w branży handlowej), albo przysiąść w jednym z wielu klimatycznych pubów.

- Antykwariat na Grochowie: miejsce szczególne, z ogromną ilością książek,komiksów, pocztówek, płyt, kaset i przeróżnych bibelotów.

- „ Schody do nieba”przy Klasztorze Kamedułów na Bielanach. Kościół ten i jego otoczenie jest bardzo urokliwe, we wnętrzu odbywają się przeróżne koncerty, polecam. Ciekawe miejsce.

To oczywiście tylko wybrane propozycje .Znajdziemy coś i dla ciała i dla ducha. Parki, ogrody, historyczne czy krajobrazowe tereny zapraszają do spacerów a warszawskie restauracje proponują np. staropolskie, tradycyjne menu. 
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kalendarze trójdzielne Warszawa
Kalendarze trójdzielne Warszawa