30625762941 340f70e999 bPrzyczepka jednoosiowa nie jest samodzielnym pojazdem, nie posiada silnika, wymaga ciągnięcia przez pojazd samochodowy wyposażony w hak. Przeznaczona jest do transportu wszelkiego rodzaju przedmiotów lub np. zwierząt.

 

Przyczepki jednoosiowe - charakterystyka oraz najważniejsze informacje.

Przyczepa jednoosiowa jest to platforma na kołach, przystosowana do ciągnięcia przez pojazd silnikowy. W zależności od zastosowania można wymienić kilka rodzajów przyczep, np. przyczepy kempingowe, przyczepy motocyklowe, przyczepy rolnicze, przyczepy wojskowe czy wywrotki (używane np. w rolnictwie, leśnictwie).

Przyczepka jednoosiowa wraz z przyczepami dwuosiowymi należy do grupy przyczep centralnoosiowych.

Jednoosiowa, lekka przyczepka nie posiada hamulców. Jako pojazd przeznaczony i przystosowany do łączenia z pojazdem ciągnącym nie może przekraczać 750 kg (dopuszczalna masa całkowita).

W przyczepie o DMC do 3,5t może występować hamulec najazdowy inaczej zwany bezwładnościowym, który wykorzystuje siłę z jaką przyczepa najeżdża na hamujący pojazd. Jest to hamulec o prostej konstrukcji, niedrogi, ale jednak coraz mniej popularny ze względu na wady np. opóźnione hamowanie w stosunku do hamowania pojazdu czy konieczności blokowania go przy cofaniu pojazdem ciągnącym.

Przyczepki lżejsze, do DMC 100kg można ciągnąć motocyklem.

Inny rodzaj przyczepki to naczepa - różni się tym, że jej część spoczywa na pojeździe ciągnącym i obciąża go.

Pojazd ciągnący przyczepę np. samochód osobowy musi posiadać hak. Odpowiednie zaświadczenie o jego założeniu wystawia stacja diagnostyczna a następnie taka informacja umieszczana jest w dowodzie rejestracyjnym przez odpowiedni Wydział Komunikacji. W dowodzie rejestracyjnym mogą pojawić się informacje o dopuszczalnej masie przyczepy, którą dany pojazd może ciągnąć. W takim przypadku kierowca, aby móc prowadzić taki zestaw pojazdów (auto + przyczepa) musi spełnić warunek, aby ciężar przyczepy był zgodny z kategorią prawa jazdy, które posiada.

Według Ustawy “Prawo o ruchu drogowym”, kierowca nie musi posiadać specjalnych uprawnień do ciągnięcia przyczepy w zależności od liczby osi - mówił ekspert z firmy Salon Przyczep.

Kierowca z prawem jazdy kategorii B może ciągnąć przyczepkę lekką lub taką, której waga wraz z pojazdem nie przekroczy 4,25t. Ciągnięcie większego - ponad 4,25t - zespołu pojazdów wymaga już zdania egzaminu praktycznego.

Prawo o ruchu drogowym mówi (art. 62 ust. 1), że rzeczywista masa przyczepy nie może być większa od rzeczywistej masy pojazdu ciągnącego. Natomiast art. 62 ust. 2 mówi, że rzeczywista masa przyczepy nie może przekroczyć 140% rzeczywistej masy pojazdu silnikowego (ciągnącego).

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kalendarze trójdzielne Warszawa
Kalendarze trójdzielne Warszawa