box 2484376 1280Jeszcze chyba nigdy Polacy nie zmieniali miejsc zamieszkania tak często jak dzisiaj. Wszystko temu sprzyja. Gdy porówna się życie sprzed 20 lat, przywiązanie do jednego miejsca pracy na całe życie, dorosłe dzieci mieszkające z rodzicami i własnymi dziećmi, a jedyna zmiana to wyjazd dzieci na studia, trudno uwierzyć, że tak się kiedyś żyło.

 

 Dzisiaj zmieniamy miejsce zamieszkania tak długo, aż znajdziemy satysfakcjonujące miejsce pracy i tam osiądziemy. Na porządku dziennym są przeprowadzki do Niemiec czy Anglii w poszukiwaniu pracy czy szkoły. Anglia to kierunek przede wszystkim dla młodzieży, to głównie oni jadą do pracy sezonowej lub stałej.

Jak wyglądają przeprowadzki do Anglii widać to najlepiej na lotniskach. Ogromne i ciężkie walizki przypominają odległe zdjęcia migrantów z mieniem przesiedleńczym. A tam na miejscu czekają ich kolejne przeprowadzki z mieszkania do mieszkania, by było bliżej pracy lub przyjaciół. Czy ta nieustanna potrzeba zmiany miejsc na życie to trend zmieniający je na lepsze czy wręcz odwrotnie - pokaże czas. Dzisiaj trudno je znaleźć rodzinę w naszym kraju, z której choćby jeden jej członek nie przeprowadził się do innego miasta czy kraju. Kiedyś była to głownie tendencja obecna w miastach, dzisiaj w równym stopniu dotyczy miast jak i wsi. Ten nieustanny pęd, by znaleźć swoje miejsce na ziemi to też informacja, że przestaliśmy bać się zmian, że rośnie w nas przeświadczenie, że wszędzie damy sobie radę, bez względu na to gdzie jesteśmy i w jakim języku mówią sąsiedzi. Nabieramy pewności siebie i wiary we własne siły, a słowa, że wszystko jest możliwe przestają być sloganem.

Oczywiście nie jest tak, że przeprowadzki to remedium na wszystko. Część z tej grupy poszukującej powraca, nie tylko dlatego, że nie udało im się zakorzenić w nowych miejscach, ale także dlatego, że świadomie wybiorą powrót do znanych sobie miejsc, znanego języka i znanej rzeczywistości. A to też świadczy o uczuciu pewności. Bardzo często wyjazd spowodowany był właśnie strachem przez brakiem perspektyw, a powrót z kolei świadczy o pewności, że w tej starej rzeczywistości też można sobie poradzić. To optymistyczne i budujące, że stwierdzenie "ostatni gasi światło" przestało być aktualne. 

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kalendarze trójdzielne Warszawa
Kalendarze trójdzielne Warszawa