akumulatorKażdy samochód do właściwej pracy potrzebuje akumulatora. Na sklepowych półkach można znaleźć ich naprawdę wiele. Stąd też mnóstwo osób zastanawia się: co brać pod uwagę w czasie jego kupna oraz jaki akumulator można uznać za naprawdę dobry i solidny?

 

Jeśli silnik określamy mianem serca samochodu, to akumulator będzie bez wątpienia układem krwionośnym, bez którego samo serce jest bezużyteczne. Dobry akumulator będzie nam służył długo i bez szwanku. Gdzie taki kupić? Akumulatory samochodowe sprzedawane są przez chyba wszystkie sklepy motoryzacyjne na wysokim poziomie, takie jak na przykład Wajbex: http://www.wajbex.pl/pages/akcesoria,30-17.aspx.

Przede wszystkim: żywotność

To bez wątpienia jedna z najważniejszych cech, na którą zwracamy uwagę, kupując akumulator. Praktycy zgodnie twierdzą, że dobry akumulator powinien działać przynajmniej przez cztery lata - trzeba jednak pamiętać, że warunkiem koniecznym jest idealna praca instalacji elektrycznej w samochodzie. Jeżeli jest inaczej, nie należy się dziwić, kiedy akumulator rozładuje się o wiele szybciej. Podejmując decyzję o kupnie, należy również sprawdzić, czy napięcie jest zgodne z danymi fabrycznymi. Zbyt duża wartość może skutkować przeładowaniem, które jest tak samo niekorzystne jak niedoładowanie.

Pojemność

Każdy właściciel samochodu powinien sobie uświadomić, że w przypadku pojemności akumulatora nie mamy zbyt wielkiego pola do manewru. Wartość tę określa bowiem producent i zamieszcza ją w instrukcji, która jest dołączona do samochodu. Nigdy nie należy lekceważyć wskazań i zaleceń producenta! Może to bowiem skończyć się wyrzuceniem pieniędzy w błoto i zniszczeniem instalacji elektrycznej auta. Brak dokumentacji samochodowej nie jest problemem. W dobie Internetu wystarczy wpisać w wyszukiwarkę markę oraz model auta, aby w ciągu kilku minut znaleźć pojemność akumulatora. Zawsze można poradzić się także sprzedawcy – w dobrych sklepach nie będzie to żaden problem. Zbyt mała pojemność akumulatora sprawi, że trzeba będzie go co chwila ładować - w przeciwnym razie nie będzie szans na bezproblemowy rozruch samochodu.

Inne parametry

Z zaleceniami producenta auta musi zgadzać się nie tylko pojemność akumulatora. Znaczenie ma także stopka oraz rozmieszczenie biegunów. Prąd rozruchowy również musi być zgodny z tym, co w instrukcji podaje producent. I wreszcie przychodzi pora na wielkość - w zdecydowanej większości przypadków jest ona związana z pojemnością, ale zawsze warto zmierzyć stary akumulator i sprawdzić, czy zmieści się on w naszym samochodzie.

Producent i serwisowanie

Wiele osób ulega pokusie kupna akumulatora w hipermarkecie. Na marketowych półkach nie brakuje anonimowych firm, które wręcz prześcigają się w produkcji urządzeń o coraz niższych cenach. Niestety, tak korzystne ceny zawsze wiążą się także z dużo niższą jakością akumulatora. Chcąc kupić solidne urządzenie, które posłuży nam przez wspomniane na początku cztery lata, lepiej postawić na produkt nieco droższy, ale markowy. Nie tyle pozwala to czuć się nam pewniej za kółkiem, ale również zapewnia solidny okres gwarancyjny - w razie awarii producent albo naprawi nam akumulator, albo wymieni na nowy.

Akumulator to bez wątpienia jeden z ważniejszych elementów w każdym samochodzie - bez niego nie uda się nam przejechać nawet paruset metrów. Chcąc kupić akumulator, zawsze należy brać pod uwagę wymienione czynniki. Dzięki temu zakup będzie udany, akumulator będzie służył przez przynajmniej parę lat, a kupującemu uda się zaoszczędzić sporo nerwów.  Dobry akumulator to inwestycja, która warta jest w zasadzie każdych pieniędzy.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem motoryzacyjnym Wajbex.

 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kalendarze trójdzielne Warszawa
Kalendarze trójdzielne Warszawa