825017 11046646Kierowcy bez przerwy podnoszą temat różnic w ofertach na OC, mimo że Państwo Polskie gwarantuje, że oferty będą takie same. Dlatego warto wyjaśnić, na czym polegają różnice i co łączy ów oferty oraz jak i co warto wybierać.

 

Wielkie różnice w ofertach towarzystw ubezpieczeniowych

Oferty na najtańsze OC różnią się od niektórych nawet o kilkaset złotych. Tak olbrzymie różnice wynikają z tego, że ustawa z dnia 22 maja 2003 roku, która mówi o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wcale nie gwarantuje, że oferty, czyli wysokości składek oraz zniżki i zwyżki będą jednakowe. Ustawa nie wnika w politykę finansową firm, bo to ich prywatna sprawa. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe na swój własny sposób nalicza składki, zniżki i zwyżki oraz określa ich wysokość. Stąd aż tak ogromne różnice. Ustawa ta gwarantuje za to ten sam zakres ochrony i takie same sumy gwarancyjne odszkodowań u wszystkich ubezpieczycieli.

Najtańsze OC = najlepsze OC

Biorąc pod uwagę to, że realnie ochrona jest taka sama, bez względu na to czy zapłacimy kilkaset złotych więcej czy mniej, to tak naprawdę nie otrzymamy lepszej, bądź gorszej ochrony. Za różne kwoty mamy ten sam produkt, po co więc przepłacać? Dlatego nie warto kupować OC w pierwszym lepszym towarzystwie ubezpieczeniowym, myśląc, że „droższe znaczy lepsze”. Przez to możemy rocznie stracić nawet kilkanaście tysięcy złotych, lepiej tę sumę przeznaczyć na odkładany od lat remont kuchni, wakacje, nowy samochód lub dołożyć do wkładu własnego na mieszkanie.

Jakie czynniki są zawsze ważne w wyliczaniu OC?

Bez względu na to, jaką politykę wyliczania prowadzi ubezpieczyciel, możemy mieć pewność, że każdy weźmie pod uwagę na pewne czynniki, które decydują o ostatecznej wysokości składki OC.

  1. Wiek kierowcy – bo ja wiadomo, im młodszy, tym większe zagrożenie może powodować na drogach, bo ma mniej doświadczenia lub szarżuje.
  2. Długość posiadania prawa jazdy – im dłużej, tym lepiej, bo więcej doświadczenia.
  3. Miejsce zamieszkania kierowcy – tutaj ważny jest fakt, że im większe miasto, tym więcej zagrożeń, im mniejsza osada, tym mniej, za co proporcjonalnie zapłacimy więcej lub mniej.
  4. Marka, model i przebieg samochodu – im starsze auto, tym trudniej je ubezpieczyć, bo stwarza większe ryzyko awarii, które mogą być przyczyną kolizji. Dużo łatwiej ubezpieczyć nowe samochody, które wg. statystyk są bezpieczniejsze.
  5. Moc silnika auta – tutaj, jak powyżej, statystyki zakładają, że bezpieczniejsze są wozy mniejsze z mniejszym silnikiem, bo mogą jechać wolniej, a co za tym idzie stwarzają mniejsze zagrożenia niż samochody szybkie, z dużymi silnikami.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kalendarze trójdzielne Warszawa
Kalendarze trójdzielne Warszawa