Odpowiednio prowadzone zarządzanie łańcuchem dostaw jest w stanie znacznie poprawić efektywność całego procesu, który włącza czynności takie, jak: projektowanie, planowanie, realizowanie, inspekcję oraz monitoring łańcucha dostaw. Aby możliwe było uzyskanie najlepszych rezultatów, konieczne jest działanie zgodnie z podstawowymi zasadami SCM (ang. Supply Chain Management).

 

cargo 386836 1280

Zasada 5 V

W planowaniu i organizacji łańcuchów dostaw stosuje się najczęściej zasadę 5 V. Litery V w języku angielskim oznaczają:

  • Velocity (szybkość)
  • Variability (zróżnicowanie)
  • Vocalize (artykułowanie)
  • Visualize (wyobrażanie)
  • Value (wartość)

 

Są to uniwersalne zagadnienia, które stosowane mogą być w przypadku każdego łańcucha dostaw. Poniżej prezentujemy ich wytłumaczenie.

 

Szybkość procesu

Jest to jedna z podstawowych zasad w zarządzaniu łańcuchem dostaw – szybkość działania dotycząca realizowanych czynności powinna być optymalna. Dotyczy to momentu od otrzymania zamówienia aż do otrzymania zapłaty za towary. Do uzyskania właściwej szybkości konieczne jest posiadanie odpowiedniej infrastruktury.

 

Harmonijne współdziałanie kolejnych ogniw w łańcuchu dostaw

Musi ono bazować na zróżnicowaniu czasu do wykonania określonych czynności przez każdą z jednostek znajdującą się w łańcuchu dostaw. W ten sposób możliwe jest w obniżenie poziomu zapasów, co przekłada się końcowo na zredukowanie kosztów.

 

Właściwy przepływ informacji

Przepływ informacji pomiędzy kolejnymi jednostkami uczestniczącymi w procesie jest kluczowy. Dotyczy on między innymi zgłaszania zapotrzebowania na produkty, odpowiedniego poziomu zapasów, także określenia okresu realizacji zamówienia czy też potrzebnych środków pieniężnych.

 

Poznanie i zrozumienie celów współpracy

Uczestniczące w procesie jednostki muszą uzgodnić pomiędzy sobą cele współpracy, a dokładnie oczekiwane wyniki dla całego łańcucha dostaw. Konieczne jest zastosowanie wskaźników osiągnięć do pomiaru wyników.

 

Tworzenie wartości dla interesariuszy

Obejmuje poznanie i wzięcie pod uwagę oczekiwań interesariusz dotyczących łańcucha dostaw.

Więcej o transporcie przeczytasz na stronie firmy logistycznej http://www.trans-tok.com.pl/transport-drogowy-spedycja-79

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kalendarze trójdzielne Warszawa
Kalendarze trójdzielne Warszawa