140612505366451900Umiejętności prowadzenia auta niestety nie gwarantują nam pełni bezpieczeństwa. Równie ważny jest dobry stan techniczny naszego pojazdu. Dlatego zarówno podczas poważniejszych napraw, jak i standardowych czynności wymaganych podczas użytkowania samochodu, warto zawierzyć profesjonalnemu warsztatowi. Takiemu, w którym wykwalifikowani mechanicy i elektrycy sprawnie i rzetelnie zaopiekują się naszym autem.
 

Samochód bez kół, to nie samochód

Każdy właściciel samochodu wie, jak ważna jest systematyczna wymiana opon. Utrzymanie ogumienia w dobrym stanie zapewni nam bezpieczeństwo podczas podróżowania, a także pozwoli zaoszczędzić zarówno czas jak i pieniądze. Nie ryzykujmy mandatu, czekając, aż zużycie bieżnika osiągnie poziom graniczny. Pamiętajmy także o standardowej, sezonowej wymianie: opony letnie mają bowiem węższy bieżnik, co wpływa znacząco na zmniejszenie tarcia i w konsekwencji niższe zużycie paliwa. Opony zimowe zaś przeznaczone są do zachowania maksymalnej przyczepności na śliskim podłożu, dzięki czemu minimalizujemy możliwość wpadnięcia w poślizg. Jeśli chcemy dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo podczas podróżowania samochodem, wymianę opon powinniśmy powierzyć profesjonalistom. Prawidłowa geometria i zbieżność kół zapewniają bowiem pewniejsze prowadzenie pojazdu oraz jego lepszą przyczepność do podłoża.

Hamulce ważniejsze od gazu

Komu z nas nie przydarzyło się nagłe hamowanie? Wymuszenie pierwszeństwa tuż przed naszą maską, niespodziewana zmiana światła na skrzyżowaniu, pieszy wbiegający na jezdnię – to tylko niektóre przykłady. Strach pomyśleć, co by się mogło zdarzyć, gdyby hamulce w naszym samochodzie zawiodły. W profesjonalnym warsztacie samochodowym oferowana jest wymiana zarówno tarcz hamulcowych, jak i klocków. Pamiętajmy, że nie warto czekać, aż elementy te zużyją się do końca, ryzykujemy wtedy bowiem życie i zdrowie zarówno nasze, jak i innych. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że propozycja wymiany przez mechanika tarcz czy klocków nie do końca zużytych, nie wynika z jego pazerności, ale troski o nasze bezpieczeństwo. Obecny stan tych elementów nie gwarantuje, że wytrzymają one do kolejnego przeglądu (czyli 15-20 tys. km)

Dbaj o silnik w swoim aucie

Jeśli nie chcemy zostać zmuszeni do rychłej wymiany silnika w naszym samochodzie, powinniśmy pamiętać o systematycznej wymianie oleju. Wraz z eksploatacją pojazdu, zmienia on bowiem swój skład i po określonym czasie zaczyna zbierać zanieczyszczenia i wchłaniać wilgoć, co prowadzi do zmiany gęstości płynu, a w konsekwencji do zatarcia silnika. W instrukcji obsługi każdego auta znajdują się szczegółowe zalecenia producenta dotyczące częstości wymiany oraz rodzaju oleju silnikowego. Oleju nie wymieniajmy sami. Usługa ta jest tania i nie trwa długo, a wykonana w profesjonalnym warsztacie daje pewność, że nasze auto będzie lepiej funkcjonowało.

Kolejnym rutynowym zadaniem każdego właściciela auta powinna być wymiana uszczelki pod głowicą. Zadaniem tego elementu jest odizolowanie od siebie płynu chłodniczego i oleju, a także głowicy od komór spalania. Kiedy uszczelka pęknie, w silniku następują bardzo gwałtowne skoki temperatury, a olej miesza się z płynem chłodniczym.

Podwozie też ważne

Czy zastanawialiśmy się kiedykolwiek, jak sól i inne środki chemiczne, sypane na nawierzchnie w ramach odśnieżania, w okresach zimowych, wpływają na podwozie naszych samochodów? Zapewne nie. A wpływają naprawdę bardzo negatywnie. Ponieważ podczas mrozów raczej unikamy częstego mycia naszych pojazdów, chemikalia wręcz wyżerają karoserię. Istotną sprawą jest zatem zadbanie również o podwozie naszego auta. Konserwacja podwozia przed zimą zabezpieczy pojazd przed ubytkami i niekorzystnym wpływem soli i chemikaliów. W skład tej usługi wchodzi demontaż plastików, osłon i nadkoli, oczyszczenie podwozia z rdzy, nałożenie podkładu na miejsca surowe oraz konserwacja. Auto Service Maciej Lewandowski, jako jedyny mechanik w Bydgoszczy posiada autoryzację producenta środków do konserwacji podwozia.  

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kalendarze trójdzielne Warszawa
Kalendarze trójdzielne Warszawa